/images/redaktors/gupinaav.jpegЖупина Анатолій Володимирович

Головный редактор.

e-mail:   newday@ukr.net

Тел.: (0552) 45-43-60, 33-44-00, 45-43-59.

/images/redaktors/yaitskiyam.jpgЯїцький Анатолій Миколайович

Заступник головного редактора.

Тел. (0552) 45-46-20.

 

images/redaktors/gupinalm.jpegЖупина Людмила Михайлівна

Перший заступник головного редактора.

Тел. (0552) 45-49-24.

 

Весь состав редакции...


Архив
< Февраля 2011 >
П В С Ч П С В
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28            
ПРЕСС-КЛУБ "НОВИЙ ДЕНЬ"                                                             ГОСТИ ПРЕСС-КЛУБА

Якщо питання, котрі вас хвилюють, варті того, щоб сформувати громадську думку або отримати широкий розголос, звертайтеся до незалежного прес-клубу «Новий день», який об’єднує десятки засобів масової інформації не лише Херсонщини, а й представників загальнонаціональних ЗМІ у нашому регіоні.…

Актуально про землю

2-2

Читачі «Нового дня» відразу оцінили можливість, надану їм редакцією: безпосереднє спілкування з керівниками і провідними спеціалістами різних обласних служб та управлінь. Шквал запитань надійшов на пряму лінію з головою ДПА у Херсонській області та начальником Головного управління ПФУ в Херсонській області. Не менший ажіотаж викликала і пряма лінія з керівником Головного управління Державного комітету з земельних ресурсів у Херсонській області Валерієм ЛАЗАРЄВИМ.

 

— Доброго дня! До Вас звертається Анна Звейко з села Михайлівки Скадовського району. Мені відмовили у виділенні земельного паю, хоча маю стаж роботи у колишньому радгоспі 41 рік. Досі не зрозуміло, чому мене не включили в списки на розпаювання земель КСП, створеного на базі того радгоспу. Куди я тільки не зверталася по допомогу, відповідь одна: подавайте позов до суду. Та куди я поїду з хворими ногами? Райцентр — за 40 кілометрів. А мені, між іншим, уже 83 роки…

— Тут має значення те, чи працювали Ви у КСП на момент розпаювання або були на той час пенсіонером з числа працівників цього підприємства. Якщо так, то маєте право на пай (ст. 25 Земельного кодексу).

 

— Пряма лінія «Нового дня»? Валерію Івановичу, Вас турбує Надія Івершенко з Нової Збур’їв­ки Голопристанського району. Мабуть, у мене незвичайне питання, та все одно хотілося б почути думку спеціаліста. Як правильно поставити паркан із шифера на межі з сусідом: з якого боку має бути шифер, а з якого — стовпи з рейками?

— Це питання добросусідства. Власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи їх використання, як того вимагають умови цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо). Про все це чітко розписано у ч. 1 ст. 103 Земельного кодексу України.

 

— Здрастуйте, Валерію Івановичу! До Вас звертаються орендодавці земельних ділянок (паїв) села Дубівки, що у Горностаївському районі. Всіх нас хвилює питання орендної плати за земельні паї, які у нас орендує ТОВ «Торговий дім «Горностаїв­ський райагрохім». У зв’язку з прийняттям Указу Президента України від 19 серпня 2008 р. № 725, яким передбачено внесення змін щодо плати за земельні ділянки (паї) у розмірі не менше 3%, ми зверталися в усній і письмовій формі до керівника цього підприємства з приводу внесення змін до договорів оренди. Але орендар відмовляє, мотивуючи тим, що указ має рекомен­даційний характер і не є законом щодо збільшення орендної плати. Чи правомірні дії орендаря?

— Указ Президента дійсно не має зобов’язального характеру. Орендна плата переглядається за взаємною згодою сторін. Якщо ж домовитися не вдається, ви маєте право до­строково розірвати договір оренди у судовому порядку.

— І ще одне запитання: чи дійсним є договір оренди земельної ділянки (паю), який підписаний і складений 28 вересня 2004 р., якщо він не відповідає зразку, затвердженому наказом Держкомзему України від 17 січня 2000 року № 5 і зареєстрований у Мін’юсті 23 лютого 2000 р. № 101-4322, а саме — навмисно не вписані декілька пунктів у розділах 1.3.5.6.10, крім того, договір не зареєстрований у нотаріальній конторі? Хотілося б почути пояснення з цих питань і дізнатися, якими мають бути наші подальші дії?

— До договору оренди земельної частки (паю) можуть вноситися доповнення за згодою сторін у письмовій формі, але пункти, зазначені у Типовому договорі, не повинні виключатися (п. 3 Типового договору «Права та обов’язки сторін»).

Що стосується реєстрації, то нотаріального посвідчення договору оренди землі чинне земельне законодавство не вимагає, але обов’язкову державну реєстрацію він повинен пройти (стаття 125 Земельного кодексу України).

Якщо вважаєте, що ваші права або інтереси порушені, маєте право звернутися до суду для визнання договору недійсним.

— Дякуємо за роз’яснення.

 

— Доброго дня! З Херсона телефонує Іван Стеценко. Чи можу я оформити онуку дарчу на приватний будинок, якщо земельна ділянка під ним не приватизована?

— Так, можете, але суттєвою умовою договору (дарування чи купівлі-продажу), який передбачає набуття права власності на жилий будинок, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв’язку з набуттям права власності на ці об’єкти (ст. 120 Земельного кодексу України).

Кадастровий номер — це індивідуальний цифровий код (номер) земельної ділянки, який формується під час проведення кадастрової зйомки, відображається на кадастровому плані земельної ділянки та документації з землеустрою і присвоюється їй при здійсненні державної реєстрації.

Якщо кадастрового номера ділянка не має, то для його одержання Ви можете звернутися до будь-якої землевпорядної організації, що має ліцензію на здійснення землевпорядних робіт. З переліком таких організацій можна ознайомитися в територіальному органі Держкомзему або у Головному управлінні Держкомзему у Херсонській області.

— Дуже вдячний.

— Вас турбує Віктор Бешлей. Мені 70 років, і я власник державного акта на право приватної власності на земельну ділянку площею 8,17 га, розташовану на території Дар’ївської сільради Білозерського району. Чи маю сплачувати податок за цей земельний пай і в якому розмірі? На цій землі я вирощую зерно для свого домогосподарства.

— Так, повинні сплачувати, оскільки звільнення від земельного податку не поширюється на земельну частку (пай). Ставка податку за один гектар сільськогосподарських угідь встановлюється у відсотках від їх нормативної грошової оцінки (ст. 272 Податкового кодексу України) залежно від категорії земель. За більш повною інформацією раджу Вам звернутися до податкової адміністрації, оскільки питання податків не належить до компетенції нашого управління.

 

— Валерію Івановичу, я мешкаю у селі Червоноблагодатному Горностаївського району. Звуть мене Валентина Позднякова. Сільська рада не дає мені рішення на приватизацію присадибної ділянки, бо виникло спірне питання. Моя присадибна ділянка складається з двох частин: та, що біля будинку (з двором і городом) — 0,14 га, і через дорогу у сусідки — 0,08 га.

— Чому так сталося?

— У сусідки-пенсіонерки була присадибна ділянка більша за 0,25 га. Вона звернулася до сільради, щоб надлишок відрізали, а це саме 0,08 га, а мене попросила, щоб я цей «шматок» забрала. Оскільки у мене було всього 0,14 га, я погодилася. Тож з 1983 року у мене по господарській книзі йшов запис 0,22 га. Так я й користувалася цією ділянкою 27 років. І ось ця сусідка продала хату, а з нею — і присадибну ділянку, сказавши, що нікому нічого не віддавала. Землевпорядник теперішній говорить, що ці 0,08 га не мої, а нинішніх господарів. Як же так? Є рішення від 1996 року про приватизацію саме 0,22 га!

— А як цю ситуацію коментують у сільраді?

— Сільрада і комісія з цього питання говорять, що те рішення вже не дійсне. Куди мені звертатися? Податки за землю я весь час платила саме з цього розміру ділянки… Довідок мені не дають, говорячи, що тільки якщо судитимемося, нададуть адвокату. Поясніть мені, чи маю я право на цю земельну ділянку — 0,08 га? Чи продається будинок без документів разом із городом?

— Вирішення цього питання потребує детального вивчення наявних у Вас документів на право користування земельною ділянкою. Для цього пропонуємо Вам звернутися до нас, у Головне управління Держкомзему у Херсонській області, або ж до відділу Держкомзему у вашому районі за адресою: смт. Горностаївка, вулиця Партизанська, 67. Наші фахівці уважно вивчать надані Вами документи і дадуть необхідні роз’яснення.

 

— Пряма лінія? Вас турбує Любов Гондарь з Великої Лепетихи. Збираємося разом із сусідами замовити державні акти на свої присадибні ділянки. У зв’язку з цим запитання: чи не скасовано Постанову Кабміну від 5 серпня 2009 року № 844?

— Згадану Вами постанову уряду не скасовано. Однак землевпорядні роботи будуть відновлені лише після врегулювання питання щодо їх оплати у встановленому законом порядку.

— Які установи виготовляють державні акти на право власності на земельну ділянку, зокрема у нашому Великолепетиському районі? Чи можна замовити виготовлення державного акта в Херсоні? Можливо, виготовляється він лише за місцезнаходженням земельної ділянки?

— Землевпорядну документацію щодо виготовлення державного акта на право власності на земельну ділянку можна замовити в будь-якій землевпорядній організації, що має ліцензію на проведення землевпорядних робіт, незалежно від місцезнаходження земельної ділянки. З пов­ним переліком таких організацій та їх контактними даними Вас можуть ознайомити фахівці відділу Держкомзему у Великолепетиському районі за адресою: вулиця Щорса, 6.

— Можна ще два запитання?

— Будь ласка, для цього ж і організована пряма лінія «Нового дня».

— Які документи необхідно надати?

— Для приватизації земельної ділянки необхідно надати паспорт громадянина України; ідентифікаційний номер; документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно; рішення відповідного органу місцевого самоврядування або державної влади щодо виділення земельної ділянки; викопіювання, а також графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

— Дякую за консультацію.

 

— Здрастуйте! Вам телефонує Олександр Корольов із села Фрунзе Іванівського району. У нас в районі діє типовий договір оренди земельної ділянки. Однак у цьому документі закладений дуже сумнівний пункт, який передбачає, що орендодавець відшкодовує орендарю капітальні витрати. Ці договори реєструють не на три або п’ять років, а на десять. Спливе час, і орендар підіб’є підсумки своїх капіталовкладень, наприклад на 1000 доларів. Орендодавець буде поставлений перед фактом: або плати гроші, або віддавай землю… У юридичних тонкощах селяни не розбираються, підписують все, що дають. Чому ніхто не попереджає людей про можливі наслідки?

— Пункт 29 Типового договору оренди землі, у якому йдеться про обов’язки орендаря та орендодавця, заповнюється виключно за до­мовленістю сторін, що не повинно суперечити Закону України «Про оренду землі» та іншим нормативно-правовим актам України.

 

— Доброго дня! Телефонує Олексій Марченко з Херсона. Декілька років тому я орендував частину нежилого приміщення під магазин у одного з товариств. Торік викупив на аукціоні свою орендовану ділянку. Друга частина залишилася у власності товариства. Коли ж я вирішив приватизувати землю під приватизованим приміщенням, мені сказали, що це зробити неможливо. Мовляв, я володію своїм приміщенням на правах спільної часткової власності, а значить, приватизація землі може бути здійснена тільки спільно з товариством. На жаль, другий власник не планує приватизувати свою частину землі. Що робити?

— Перш ніж давати роз’яснення з зазначеного питання, необхідно ознайомитися з правоустановчими документами на нерухоме майно, технічними матеріалами на земельну ділянку та нерухоме майно тощо. Зверніться, будь ласка, до управління Держкомзему у місті Херсоні за адресою: пр-т Ушакова, 37, або ж до Головного управління Держкомзему у Херсонській області (вул. 40 років Жовтня, 136-а).

 

— Шановний Валерію Івановичу! До Вас звертається Петро Панасенко, учасник бойових дій. Моя земельна ділянка складається з двох частин: одна знаходиться у межах села Чорнобаївки Білозерського району (0,0262 га), інша — за межами села (0,0438 га). Першій ділянці присвоєний кадастровий номер, проте акт на приватизацію не зроблений. А от щодо другої ділянки, то тут взагалі виникає безліч проб­лем. Підкажіть, куди і до кого треба звертатися з цього питання?

— Перш за все Вам необхідно звернутися з заявою для отримання дозволу на приватизацію земельної ділянки до сільської ради, якщо ділянка знаходиться у межах населеного пункту, або до райдержадміністрації — якщо за його межами. Після отримання дозволу звертайтеся до будь-якої землевпорядної організації, яка має ліцензію на здійснення землевпорядних робіт.

— Повідомте, будь ласка, вашу робочу адресу. Чи можна записатися до Вас на прийом і коли?

— Попередній запис громадян на прийом у Головному управлінні Держкомзему у Херсонській області здійснюється щодня за телефоном приймальні: (0552) 31-31-04. Прийом триває кожного другого та четвер­того вівторка місяця за адресою: Херсон, вул. 40 років Жовтня, 136-а.

 

— Вас турбує Ганна Костенко з села Микільського Білозер­ського району. У мене така проб­лема: в серпні минулого року я здала пакет документів державному підприємству «Центр державного земельного кадастру» на приватизацію присадибної земельної ділянки, сплатила за послуги 1250 гривень. Однак досі жодного результату… Провідний інженер центру мені відповів, що всі документи передані до управління земельних ресурсів, тому хотілося б у Вас дізнатися, чому за півроку я не можу отримати державний акт на землю?

— Ваше питання потребує детального роз­гляду. Найкраще звернутися з наявними у Вас документами безпосередньо до органу Держкомзему: Головного управління або ж його відділу у Білозерському районі (вул. Карла Маркса, 88).

 

— Я мешкаю у селі Чкаловому Новотроїцького району. Допоможіть розібратися ось з якою проблемою. Постановою Каб­міну від 5 серпня 2009 р. № 844 затверджено Порядок безоплатного оформлення і видачі державних актів на право власності на земельні ділянки. Наскільки мені відомо, заборонено стягувати плату за оформлення цих документів. Ще 29 жовтня 2009 р. я здала всі необхідні папери до сільради, однак досі не отримала ніякої відповіді. Ніхто нічого не знає. Радять звертатися в «область». Поясніть, будь ласка, чи діє ця постанова?

— Згадану Вами постанову не скасовано. Однак, землевпорядні роботи відновляться тільки після врегулювання питання щодо їх оплати у встановленому законом порядку.

 

— Звертається до Вас учасник війни Анатолій Коржов із села Костирки Високопільського району. Я відпрацював у колгоспі 46 років. Голова нашого колишнього КСП здав мій земельний пай іншій людині. Я звертався з цього приводу в прокуратуру. На жаль, безрезультатно. Тоді звернувся до суду, який прийняв рішення на мою користь. Хотів здати свій пай в оренду одному з фермерів, однак мені порадили цього не робити і передали іншому чоловіку. За чотири роки я одержав за оренду лише 3000 гривень. І найприкріше те, що мені не дозволяють оформити державний акт на земельний пай. Не можуть пробачити, що відсудив свою землю?

— Кожен громадянин України, який отримав сертифікат на право на земельну частку (пай), має право оформити цю ділянку у власність і отримати державний акт. Для цього треба звернутися до райдержадміністрації з відповідною письмовою заявою. У разі відмови маєте право звернутися до суду для оскарження дій (бездіяльності) органу виконавчої влади.

 

— У селі Ромашковому ми одержали у спадок будинок на чотири господарі. Проте сільрада чомусь не дає нам рішення на приватизацію присадибної ділянки.

— Раджу вам звернутися до районного відділу земельних ресурсів. Якщо є право власності на нерухомість, то не можуть відмовити в оформленні приватизації на присадибну ділянку. Ви маєте право на безплатну приватизацію.

 

— Здрастуйте, це за дорученням селян-пенсіонерів Микола Цуркан телефонує з Маркєєвого Чаплинського району. Ще у 2009 році ми подали документи на безплатну приватизацію присадибної ділянки, і досі нічого не чути. Наш землевпорядник говорить, що всі документи направили до Херсона, а з Херсона на Київ…

— На сьогоднішній день безплатна приватизація за постановою Кабміну № 844 призупинена. Наскільки мені відомо, готується проект змін до цієї постанови. Як тільки їх затвердять, ми відразу ж розпочнемо оформляти документи. На цей час надійшло майже 60 тисяч заяв на безплатну видачу державних актів, видано більше 21 тисячі.

— Про наше село так і говорять, що воно Богом забуте… Можливо, нам краще й не чекати, коли знову «запрацює» ця 844-та постанова, а розпочинати оформляти за власні гроші?

— Я би радив Вам почекати, адже в проекті змін йдеться про те, що незахищеним верствам населення буде надана можливість безплатно одержати державні акти на присадибні земельні ділянки.

 

— Мацко Наталія Петрівна телефонує з Херсона. У мене дачна ділянка в кооперативі «Озерний». Хочу її приватизувати. Ще в липні минулого року, разом з іншими, подала всі необхідні документи в облдержадміністрацію на приватизацію, але безрезультатно. Чому нам не дають дозвіл на приватизацію дачної ділянки?

— Я записав Вашу адресу. Вивчимо ситуацію і дамо Вам відповідь.

На зв’язку з читачами був Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.